Investor by mal dokumenty podpísať v januári. "Ak Taliani nebudú akceptovať transakčné dokumenty, mám splnomocnenie ukončiť rokovania o predaji elektrární. Nepredpokladám však, že by Enel reagoval takýmto spôsobom," povedal minister hospodárstva Pavol Rusko. Vstup Enelu do elektrární by sa mal definitívne uzavrieť 30. júna 2005. Privatizačné dokumenty kabinet schválil až na tretíkrát. Dvakrát ich odložil pre pripomienky ministrov.
Vláda sa nakoniec v dokumentoch dohodla na ochrane nevýhodných zmlúv, ktoré majú elektrárne uzatvorené s Paroplynovým cyklom, hlinikárňou Slovalco a OFZ Istebné. Investor sa zaviazal, že tieto zmluvy nebude meniť a bude ich akceptovať do konca ich platnosti. Ak to Enel poruší, bude znášať všetky škody, ktoré z toho vyplynú.
Transakčné dokumenty tiež zaručujú, že ak investor zmení tieto zmluvy, extra výnos z nich ostane štátu a Enel bude znášať všetky následky, ktoré vyčísli arbitrážny súd. V dokumentoch sa vyriešil aj problematický spätný prenájom vodného diela Gabčíkovo - zmluvou o využívaní.
Okrem toho musí Enel do konca júna predložiť slovenskej strane investičný plán na päť rokov. Ten musí obsahovať analýzu dostavby 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach, zvýšenie výkonu 1. a 2. bloku Mochoviec a nahradenie starej technológie v tepelných elektrárňach Nováky a Vojany. "Ak Enel nesplní túto požiadavku, slovenská strana má právo zrušiť celú transakciu," povedal Rusko.
Naopak Enel môže od zmluvy odstúpiť, ak sa nezmení zákon o príspevkoch do štátneho fondu likvidácie jadrovoenergetických zariadení. "Musí sa nastaviť iná definícia finančných tokov, pretože tieto príspevky by v súčasnosti mohli byť považované za nedovolenú štátnu pomoc," uviedol Rusko.
(tc, sita)